В місті Ладижин кооператив «Голден Флора» впроваджує проєкт «Від спільних дій до добробуту кожного!»

Сьогодні на ринку лікарської рослинної сировини (ЛРС) в Ладижинській ОТГ працюють десятки індивідуальних заготівельників, які збирають дикорослу сировину та на власних присадибних ділянках вирощують ягоди і фрукти. Хоча ємність ринку постійно розширюється, дрібні постачальники мають певні проблеми для подальшого розвитку справи та отримання більшого прибутку:

 • відсутність виробничої бази для первинної підготовки сировини та її подальшого збереження не дозволяє забезпечити якісну продукцію протягом року;
 • можливості дрібного заготівельника не дозволяють формувати великі партії продукту, щоб задовольнити потреби переробників ЛРС або експортерів;

Тому при продажі сировини дрібні заготівельники  вимушені користуватися послугами тільки торговельних посередників та  віддавати продукт по низьким цінам, які повинні ураховувати  грошові інтереси посередника.

Вказані вище проблеми не дозволяють дрібним заготівельникам мати ефективний бізнес, стабільний дохід та спонукають їх до об’єднання, заради спільного вирішення наведених вище проблем.

Проєкт «Від спільних дій до добробуту кожного!» як раз покликаний вирішувати дані проблеми, адже основна мета проєкту – гуртування жителів міста та Ладижинської громади навколо спільного вирощування та заготівлі рослин високої рентабельності.

Наразі кооператив «Голден Флора» за підтримки громадської спілки «Асоціація культурного підприємництва Пік-Арт» за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади – облаштовує виробничу базу та надає послуги та пропонує партнерство:

 • спільне вирощування лікарських рослин
 • товарні кредити на посадковий матеріал
 • запрошує партнерів до відкриття заготівельних пунктів
 • надає послуги з очистки, сушки та калібровки с/г продукції

Виробнича база кооперативу знаходиться за адресою:

Ладижинська ОТГ, с. Заозерне, вул. Соборна 46-А

Детальніше за телефонами: 098 271-97-65; 097 009 64 44

Налагодження співпраці з кооперативом "Голден-Флора"

Кооператив приймає у населення:

Лікарську рослинну сировину:

– Корінь: живокосту, оману, аїру, лопуха, кульбаби

– Траву: кропиви, черемші, полину, лаванди

– Цвіт: бузини, липи

– Ягоди: бузини, малини, вишні, аронії, горобини, смородини, шипшини, терену

– Фрукти: яблука, груші, сливи

– Каштан

– Насіння: гарбузове, кабачкове

Кооператив надає в товарний кредит саджанці:

– Бузини чорної

– Лаванди ефіроолійної

– П’ятипалу (перстач білий)

Для збуту сировини чи придбання саджанців заповніть будь ласка анкету за посиланням: https://forms.gle/Nxj6M83Gxjxd1xjQ7 , в якій необхідно вказати послугу яка Вас цікавить, вихідні параметри сировини/саджанців та надати свої контактні дані для зворотного зв’язку.

Адреса пункту прийому сировини кооперативу “Голден Флора”:

Вінницька обл., Тульчинський р-н, с. Заозерне, вул. Соборна 46-а

Контакти:

tel.: 098 271-97-65; 097 009-64-44

e-mail: goldenflora2020@gmail.com

Проект “Від спільних дій до добробуту кожного” у м. Ладижин реалізується за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент заходів та матеріалів проекту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті www.pleddg.org.ua.

Придбання високотехнологічного обладнання

Проєктом “Від спільних дій до добробуту кожного!” передбачено підготовку виробничої бази кооперативу “Голден Флора” для забезпечення повного  циклу виробництва лікарської рослинної сировини: заготівля, переробка, зберігання та підготовка до  реалізації.

Для збільшення об’ємів переробки та виробництва сировини технічне оснащення кооперативу постійно оновлюється.  Так, в липні 2020 року за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС) було придбано оптичну сортувальну машину Bühler.Завдяки придбанню нового високотехнологічного обладнання можливості кооперативу “Голден Флора” збільшились, а від так,  кооператив буде швидше та якісніше переробляти сировину і в кінцевому результаті пропонувати заготівельникам вигіднішу вартість прийму сировини.

Виробнича база кооперативу “Годен Флора” знаходиться за адресою:

Вінницька обл., Тульчинський р-н., с. Заозерне, вул. Соборна 46-а.

Контакти:

tel.: 098 271-97-65; 097 009-64-44

e-mail: goldenflora2020@gmail.com

 

Проект “Від спільних дій до добробуту кожного” у м. Ладижин реалізується за фінансування Уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС). Проект ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент заходів та матеріалів проекту є виключно думкою авторів та необов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проект ПРОМІС на веб-сайті www.pleddg.org.ua.

 

Новий прибутковий вид самозайнятості населення розвивають на Вінниччині. Інтерв’ю співзасновника кооперативу Голден Флора Станіслава Розсохи інтернет виданню Ладижин NEWS

В Ладижині розпочав свою діяльність обслуговуючий кооператив “Голден Флора”, який пропонує місцевим мешканцям займатися заготівлею. Майже 3 місяці тому, з ініціативи громадської спілки “Асоціація культурного підприємництва “Пік-Арт” (партнера «Голден Флора»), в місті почалося втілення проекту “Від спільних дій до добробуту кожного”. Детальніше про проект «Ладижин Новини» дізнавалися в одного із засновників кооперативу – Станіслава Розсохи, котрий опановує цей напрямок бізнесу близько 10 років. Деталі дізнавайтесь з ексклюзивного інтерв’ю.
Пане Станіславе, слово «кооператив» мені особисто навіює щось з епохи «совєтів». Наскільки ваш кооператив сьогодні відрізняється від того, що створювали в Україні понад 30 років тому? 
– Це зовсім інший вид діяльності. В наш кооператив входить 10 заготовлювачів. Це люди, які на сьогодні мають власні ПП, або є ФОПами чи фермерами. Вони на момент створення нашого кооперативу були вже сформовані – хтось купував, хтось сушив, хтось вирощував, хтось переробляв. Але. Щоб вийти на зовнішні ринки, виникла необхідність в великих об’ємах сировини, яку окремо не кожен може заготовити, а також потрібен митний брокер, бухгалтер та ін., що тягне за собою додаткові витрати. Плюс необхідно закуповувати сучасне обладнання, яке чимало коштує. Кожен окремо такі витрати собі дозволити не може. Через це і виникла необхідність створити кооператив. Як я вже говорив, його мета – формування великих об’ємів сировини, якісна переробка (досушка, очистка, подрібнення) і зберігання за необхідності, тому що є сезонні ціни.насекомое.

Як ви співпрацюєте з населенням?
– Ми надаємо сировину, укладаємо з людиною договір, і гарантуємо, що цю сировину ми в людей заберемо (купимо). Або приймаємо заготівлю дикоросів, на які є попит. Щоб було зрозуміліше, поясню. От є дикорослі рослини, а є культурне вирощування лікарських рослин.
Наше підприємство займалось вирощуванням та реалізацією посадкового матеріалу для своїх потреб, а також товарним кредитом давали людям. Через те, що ми зараз об’єднались, в нас зараз є кооператив, ми вже своїм кооперативом надаємо посадковий матеріал на умовах 35% попередня оплата і 65 % – після збору урожаю. Тобто, людина розраховується, і ми надалі будемо викуповувати цю сировину. Тобто ми даємо ліквідну сировину, яка на сьогодні конкурентоспроможна на ринку. Наприклад, коріння п’ятипалу. Цієї рослини дуже мало залишилося в природі. Вона лікує щитоподібну залозу. Є підприємства, які готові закуповувати на сьогоднішні велику кількість коріння цієї рослини. В мене є замовлення на 60 тонн сухого коріння на рік. Я навіть боюся назвати ту кількість людей, ту кількість посадкового матеріалу, той об’єм праці… І я не впевнений, що ми до тих об’ємів взагалі дійдемо.  
Виростити її (п’ятипал) доволі складно, тому що вона з насіння не розмножується, а переважно діленням коріння. Тобто це тривалий процес і важка ручна праця. Потрібно багато землі, праці й часу. Тому ми даємо посадковий матеріал на вирощування. Тут варто зазначити, що корінь п’ятипала набирає сили через 3-4 роки. 

От наразі є в Басаличівці десяток людей, які згодні посадити на своїй землі по 10-20 соток п’ятипалу. Може це і невеликі об’єми. Але давайте порахуємо: вихід з 1 га – 16-18 тонн сирого кореня.  Сухого – 46%. Це десь 8 тонн. Оптова ціна сухого коріння – до 250 грн/кг. Це понад 2 млн грн з гектара, або 207 тис. з 10 соток. Я сумніваюсь, що з 10-ти соток картоплі навіть за 4 роки можна отримати такий прибуток.
Загалом масштаби кооперативу зростатимуть. Восени будемо закладати поля з вишнею, бузиною та п’ятипалом. Тобто певну кількість сировини ми будемо вирощувати самі. 
Минулого року ми придбали приміщення в с. Заозерне. Побудували там 2 сушильні камери, поставили потужний теплогенератор. Встановили обладнання з переробки сировини – дробарки, обладнання, яке видаляє насіннєву камеру з яблучка і ділить його на дольки, чіпси чи кубики. В нас сушка яблук триває впродовж 12-15 годин, яблучко виходить світле, чистеньке. 

Тобто крім лікарських рослин ви приймаєте в людей і городину? Які розцінки?
– Так, декому цього року ми пропонували висаджувати гарбуз, з якого роблять цукати. Врожайність гарбузів доволі велика. Землі в приватних господарствах достатньо. Є такі городи, які просто засіваються люцерною, а потім її немає куди подіти, бо худобу зараз ніхто практично не тримає. На жаль, насіння на посадку вже закінчилось. Але ми в теплицях вирощуємо велику кількість іншого посадкового матеріалу. Наразі це бузина чорна, лаванда ефіроолійна і п’ятипал. Також затверджуємо перелік, які рослини прийматимемо від населення. 
Можу назвати вам ще деякі цифри. Про п’ятипал ми вже говорили – це 250 грн/кг. 
Якщо бузина, як дикорос, а її на сьогодні дуже мало, знайти її можна лише біля старих ферм, якихось руїн. Але є люди, які цим займаються, знають, де вона проростає. Збирається бузина гронами (не по ягідках). Так от в день можна зібрати 400-500 кг. Для цього ми даємо спеціальні ящички, щоб ягода не дуже приминалась. Того року ми почали приймати бузину по 4 грн, і дійшли до 8 грн за кілограм сирої бузини. Доходи непогані. 
За каштан ми того року давали 4 грн/кг. Це була найвища по Україні ціна, бо в Києві давали по 2-2,5 грн. Але того року Ладижин зібрав небагато – близько 30 тонн. За попередній період ми заготовили 126 тонн каштанів завдяки прийому сировини з регіону. 
Кропива. Не пам’ятаю в якій області, господар забрав свої паї, і замість того, щоб посіяти пшеницю, він посіяв кропиву. Звичайну жалку кропиву дводомну. Він мав у 8-10 разів більший дохід, ніж від вирощування пшениці. Звісно, кожна частина кропиви має свою вартість – листя дорожче, вершечки дешевше. Доросла рослина коштує небагато. Але кропива росте на одному місці 7-8 років. А на сьогоднішні сухе листя кропиви коштує близько 45 грн/кг. 
Є ще така рослина, як аїр. Копати його коріння можна майже цілий рік, коли немає морозів. Копаючи її можна отримати нормальний заробіток. І не потрібно їздити по всяких там закордонах, щоб заробити якусь копійку. 
Просто в наших краях це трохи незвично. В інших областях заготівлею займаються понад 9 місяців. 

 

А якщо говорити про ваші саджанці, вони теж багаторічні?
– Так. Рослини можуть рости від 5 до 25 років. Власник саджанців буде стригти їх і здавати, і на наступний рік матиме знову прибуток з цієї ділянки. І так далі. 
Чи не загрожує така діяльність тотальному знищенню дикорослих рослин?
– Я б не сказав, що кропиву ми можемо знищити. Так само бузина. Вона дуже швидко розмножується. А ті рослини, яких в природі дуже мало, ми даємо посадковий матеріал для їх вирощування. 
Куди йде зібрана вашим підприємством сировина? В основному за кордон?
– На сьогоднішні ми не є експортерами. В нас є партнери, з якими ми співпрацюємо. Тобто ми їм готуємо під замовлення. Але все залежить від попиту. Наприклад, через цей карантин ми й досі не змогли реалізувати весь заготовлений того року каштан. Зачинені ринки збуту. Тому цього року ми будемо формувати перелік рослин, які дійсно матимуть попит на ринку.

Не боїтеся, що місцеві фермери складатимуть вам конкуренцію? Адже в нашій місцевості активно вирощують ту ж саму лохину, фундук, вишню.
– Знаєте, в нас дуже широкий асортимент. І послуг в тому числі. Ми можемо купити лохину, висушити її та продати. Так само фундук – купити, очистити і продати. Фермери вже не один рік працюють, мають свою направленість і свої зв’язки. Вони «заточені» на вирощування чи то пшениці, чи кукурудзи. Вирощуванням лікарських рослин з корінця жоден фермер займатися не буде, тому що це дуже трудомісткий процес, а відтак – затратний. Це зовсім інше направлення. Але гектар кореня п’ятипалу може принести прибутку, як 100 чи 200 гектарів пшениці. Та це дуже важка праця і великі капіталовкладення. 
Як плануєте навчати людей правильно вирощувати сировину, адже від цього залежатиме і ваш і їх дохід?
– Першим етапом стане вебінар, де ми розповімо всім охочим про нашу діяльність, про те, що є можливість вирощувати певні культури, та здавати їх, і отримувати за це прибуток. Другим етапом буде безпосереднє навчання людей, які вже визначилися, яку культуру хочуть вирощувати, і прийшли до нас за посадковим матеріалом. Буде укладений договір, буде надаватись сировина під 35% вартості. Кошти ми беремо за посадковий матеріал для того, щоб люди відчували відповідальність перед замовником. Адже ми вкладаємо в їх вирощування чималі ресурси, і хочемо їх повернути. А якщо людина не буде вкладатися, хтось може просто не стежити за рослинами в такому випадку, адже ніяких затрат не було, і в кінці сезону просто сказати, що ну не виросло нічого.

 

Охочим займатися заготівлею нагадуємо, що 21-24 квітня 2020 року громадська спілка “ПІК-АРТ” спільно з кооперативом “ГОЛДЕН ФЛОРА” в межах проєкту “Від спільних дій до добробуту кожного”, який реалізується за підтримки Проекту ПРОМІС, проведуть спеціалізоване онлайн-навчання (вебінари) для індивідуальних заготівельників, власників садиб та фізичних осіб-підприємців, які задіяні в галузі лікарської рослинної сировини. 

 

Спілкувалась Тетяна Поліщук, Ладижин NEWS

Реєстрація на он-лайн навчання для заготівельників лікарської рослинної сировини

З лютого 2020 р.  в місті Ладижин спілка «Пік – Арт» спільно з обслуговуючим кооператив “Голден Флора” (код ЄДРПОУ 43337830) втілюють проєкт «Від спільних дій до добробуту кожного!».

Проєктом передбачається проведення он-лайн навчання для індивідувальних заготівельників, фізичних осіб-підприємців та власників присадибних ділянок. Під час навчання учасники дізнаються:
– які культури лікарських рослин вигідніше вирощувати на своїх присадибних ділянках;
– які культури і по якій вартості приймає у населення кооператив;
– як правильно і в які строки потрібно займатись заготівлею лікарської рослинної сировини;
– які вимоги до сировини, щоб її збути по максимальній ціні?

Перший вебінар відбудеться 21.04.20 об 11:00, наразі продовжується реєстрація на наступні дати 22.04.20, 23.04.20 та 24.04.20, реєстрація обов’язкова та доступна за посиланням: https://forms.gle/VbNW2iy73NBsV5Ur8

Після проходження навчання учасники вебінарів отримають сертифікат, який дасть можливість укласти договори співпраці з кооперативом “Голден Флора” та отримають можливість консультаційного супроводження від експертів кооперативу.

ДЛЯ ДОВІДКИ: кооператив “Голден Флора” приймає у населення лікарську рослинну сировину, ягоди, фрукти, каштан.
Надає для вирощування саджанці бузини чорної, лаванди ефіроолійної та п’ятипалу.

Проєкт «Від спільних дій до добробуту кожного» реалізовується за підтримки Проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (ПРОМІС), який впроваджує Федерація канадських муніципалітетів “ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.

Як власнику присадибної ділянки отримувати сталий дохід? З 21.04.20-24.04.20 проводимо спеціалізоване он-лайн навчання для жителів м. Ладижин та прилеглих громад.

Запроваджений карантин в зв’язку з епідемією COVID-19 по всій країні та заяви перших осіб Кабінету Міністрів про початок готовності країни до економічної кризи в Україні, яка може стати наслідком світової фінансової кризи – заставив замислитись багатьох людей:

 • як працювати і заробляти гроші, якщо багато підприємств не працює, всі в ізоляції?
 • за що жити і чим годувати сім’ю?
 • що робити, якщо мене звільнять тому що закриється підприємство?
 • скільки часу це все буде тривати?

Тому, поки люди шукають відповіді на ці питання, експерти громадської спілки “Пік-Арт” спільно з кооперативом “Голден Флора”, в рамках проекту “Від спільних дій до добробуту кожного!”метою якого є залучити до спільної діяльності індивідуальних заготівельників, власників садиб та фізичних осіб-підприємців м. Ладижина та прилеглих громад Ладижинської ОТГ, які задіяні в галузі лікарської рослинної сировини

проведуть для вас спеціалізоване он-лайн навчання (вебінари) та розробили  інформаційні матеріали , які допоможуть зорієнтуватись:  

 • які культури вигідніше вирощувати на своїх присадибних ділянках.
 • саджанці яких культур кооператив надає ладижинцям в товарний кредит і на яких умовах?
 • які культури і по якій вартості приймає у населення кооператив?
 • як правильно і в які строки займатись заготівлею лікарської рослинної сировини?
 • які є вимого до сировини, щоб її збути по максимальній ціні?

Отриманні знання під час вебінарів, дозволять вам раціонально використати ресурси, об’єднати свої зусилля з іншими учасниками ринку і як результат отримати сталий прибуток.

Після проходження навчання, учасники вебінарів отримають сертифікат про проходження спеціалізованого навчання, який дасть можливість заключити договори співпраці з кооперативом “Голден Флора” та отримають можливість консультаційного супроводження від експертів кооперативу.

Участь безкоштовна. Реєстрація обов’язкова і доступна за посиланням: https://forms.gle/gW7uq6n9JwKwSmog6

Всі зареєстровані учасники отримають лист підтвердження про участь, дату та час проведення вебінару, тривалість вебінару 2 години.

Попередні дати вебінарів 21.04,20, 22.04.20, 23.04.20, 24.04.20.

Теми вебінару:

 1. Про проект “Від спільних дій до добробуту кожного”, спікер – керівник проекту Тетяна Турченкова
 2. Діяльність кооперативу “Голден Флора”. Переробка та прийом сировини, спікер діючий підприємець, співзасновник та керівник кооперативу, Володимир Мазур
 3. Діяльність кооперативу “Голден Флора”. Заготівля та вирощування – вимоги до сировини, спікер – діючий підприємець, співзасновник кооперативу, Станіслав Розсоха

В м. Ладижин розпочав свою діяльність кооператив "Голден Флора"

Ладижинський кооператив «Голден Флора» з лютого 2020 року розпочав втілення проекту «Від спільних дій до добробут кожного», ініціатором якого є громадська спілка «Асоціація культурного підприємництва «Пік-Арт». 

Проект стосується галузі лікарської рослинної сировини (ЛРС), вирощуванням і збором якої у Ладижині займаються близько 200 осіб  – індивідуальних заготівельників чи фізичних осіб-підприємців. «Пік-Арт» планує об’єднати індивідуальних заготівельників у сталу мережу (щонайменше із 40 учасників) у межах кооперативу «Голден-флора», провести спеціальне навчання¸ яке дозволить підвищити кваліфікацію заготівельників щодо збору, переробки та зберігання лікарських рослин. 

Завдяки підтримці з боку Проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (ПРОМІС), який впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади», буде придбане спеціалізоване обладнання, яке дозволить по-новому обробляти зібрану сировину і вигідніше продавати її відповідним українським підприємствам промисловими партіями.

Це все дозволить ладижинцям-заготівельникам об’єднати свої зусилля, покращити обробку сировини і отримувати більший прибуток.